Skip links

O nás

Farma Nový dvůr je malá rodinná farma, která leží 17 km od Jičína nedaleko Českého ráje. Naší hlavní činností je chov krůt a výroba a prodej krůtího masa a výrobků z něj. Naše rodina se věnuje chovu krůt již 20 let. Hlavním cílem je pro nás nabízet kvalitní čerstvé krůtí maso a mít spokojené zákazníky, kteří se k nám budou rádi vracet.

O krůtím mase

Krůtí maso je vynikající surovinou pro přípravu nejrůznějších pokrmů. Říká se, že krůta nebo krocan má „devatero druhů masa“, zanedbatelná není ani vysoká výtěžnost masa. Ve srovnání s ostatní drůbeží má krůta vyšší podíl bílkovin – prsní svalovina obsahuje téměř 25 % bílkovin, stehno více než 21 %. Významný je nízký obsah tuku v krůtím mase. Pro srovnání:

100 g krůtího masa obsahuje 4 g tuku
100 g vepřové kýty obsahuje 14 g tuku
100 g vepřové pečeně obsahuje 22 g tuku

Krůtí tuk má také výhodnější složení než tuk z vepřového nebo hovězího masa. Obsahuje více kyseliny linolové, což je jedna z nenasycených mastných kyselin, které jsou nezbytné pro udržení dobrého stavu tepen a přispívají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Nejnižší obsah tuku

Krůtí maso obsahuje nejnižší množství tuku oproti jiným druhům mas.

Dietní maso

Krůtí maso je snadno stravitelné, dietní a vhodné pro osoby s cévními a srdečními problémy.

Pozitivní vliv na vývoj

Krůtí maso má díky vysokému obsahu zinku blahodárný vliv na fyzický vývoj dospívajících (150g masa = denní dávka zinku).

Imunitní systém

Krůtí maso má schopnost povzbudit imunitní systém.

Vitamin B12

Krůtí maso obsahuje velké množství vitaminu B12, který zabraňuje chudokrevnosti a podporuje nervový systém.

Minerální látky

Krůtí maso je kvalitním zdrojem fosforu, draslíku a selenu.

Chov

Krůta je velmi náročná na podmínky při odchovu a výkrmu. Jednodenní krůťátka umístíme do haly pro odchov, která je vybavena moderní technologií.

Krůťata jsou velmi náročná na teplotní a světelné podmínky a pravidelný přísun vody a krmiva. Po šesti týdnech přesuneme rozkrmená krůťata do haly na výkrm, která je velmi prostorná a její stěny jsou tvořené posuvnými žaluziemi, tzn. na jaře se žaluzie stáhnou a stěny haly jsou tvořeny pouze pletivem, na zimu se žaluzie opět zatáhnou. Hala na výkrm je vystlána hlubokou slamnatou podestýlkou, krůty se zde pohybují volně. Zde jsou krůty do stáří čtyř až šesti měsíců.

Porážka

Po dosažení jatečné hmotnosti – krůtičky – 8 kg, krocani – 17 kg začneme s porážením. Malá porážka je rovněž součástí naší farmy. Celý provoz je zaregistrován a je pod neustálým veterinárním dozorem.